E-bülten Kullanımı ve Kullanıcı Davranışları

Email ile pazarlama çok geniş bir sektör. Çoğu çöp niteliğinde olsa da, teknik, pazarlama ve ROI anlamında pek çok yazı ve araç bulmak mümkün. Ancak deneyim ve kullanışlılık açısından değerlendirmeler bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeyde.

Üstadın konuyla ilgili yazdığı birkaç yazıdan alıntılarla ve yorumlarımı en az düzeyde tutarak, bazı çarpıcı noktaları vurgulamak istiyorum.

Nielsen’e göre, e-bültenler müşteri ilişkilerini sürdürmek anlamnda en iyi araçlar:

E-Bültenler aracılığıyla müşterilerinizle websitenizden bağımsız bir iletişim kurabiliyorsunuz. E-bültenler websitenizin mükemmel bir tamamlayıcısı gibi, çünkü farklı bir kullanıcı ihtiyacına cevap veriyor: e-bültenler, müşterilerinizi şirketinizle temas halinde ve güncel tutuyor; websiteler ise müşterilere detaylı bilgiler veriyor ve işlem yapmalarına olanak sağlıyor.

NN/g‘nin yaptığı kapsamlı bir araştırmanın bulguları da, e-bülten kullanımının faydalarını destekleyici veriler ortaya koyuyor.

Şöyle ki;

“E-bülten kullanışlılığı ile ilgili yaptığımız araştırmadan ortaya çıkan en önemli bulgu, kullanıcıların e-bültenleriyle ilişkilerindeki aşırı duygusal tepkileri oldu. Bu, website kullanışlılığı ile karşılaştırıldığında oldukça zıt bir şey, çünkü biliyoruz ki kullanıcılar websitelerinde genelde daha çok işlevsellik ararlar. Bir siteyi sıklıkla ziyaret eden kullanıcılar bile, onu daha çok bir araç gibi görürler: kullanıcılar siteyle bağlılık kurmaktan çok mümkün olan en kısa sürede, girmek ve gitmek isterler.

Kullanıcılar bir şeye ihtiyacları olduğında yada belli bir soruya cevap aradıklarında websitelerine bakma ihtiyacı duyarlar. Halbuki, e-bültenler kullanıcıların posta kutularına gittiği için daha kişiseldir, ve kullanıcılar bunlarla sürekli bir ilişki içindedirler. Kullanıcılar genelde bunları arkadaşlarına ilettikleri için, e-bültenlerin aynı zamanda sosyal bir yanı da vardır.

Bu duygusal ilişkinin pozitif yanı, e-bültenlerin bir websitesine kıyasla, şirketler ve müşterileri arasında daha sıkı bir bağ kurması olacaktır. Negatif yanı ise e-bülten kullanışlılık problemlerinin, müşterilerin bir websitesinde yaşadıkları kullanışlılık problemlerine kıyasla daha derin etkiler bırakmasıdır.”

Yine, Nielsen’in araştırma sonuçlarını değerlendirdiği yazısından bana ilginç gelen birkaç nokta;

  • Kullanıcılar posta kutularına çok hızlı bakıyorlar. Araştırmaya katılan katılımcıların bir e-bültene bakmaları ortalama 51 saniye sürmüş.
  • E-bültenlerin sadece %19′u tamamen okunuyor.
  • Katılımcıların %35′i, e-bültenlerin sadece küçük bir bölümünü okumuşlar.
  • Katılımcıların %67′si, 2-3 satır olduğu durumlarda bile e-bültenlerdeki “giriş, hoşgeldiniz, merhaba bla-bla” şeklindeki giriş metinlerine hiç bakmamışlar.
This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>