Kullanışlılığın Yetmediği Yer

Kullanışlılığın sıkıcılıkla, maskaralıkla eşdeğer görüldüğü zamanlardan, bugün iş ilanlarında Jacob Nielsen‘in adını görmeyi kanıksadığımız bir noktaya geldik.

2001′de “kullanışlılık” naralarıyla çılgınlar gibi ortalarda dolaşılırken, çok uç noktalarda kullanışsız site örnekleri bulabiliyorduk, halbuki bugün daha çok gri noktalarda dolanıyoruz. Artık kullanıcı motivasyonu, kullanıcı deneyimi gibi konuları dikkate almadan, kullanışlılığı salt bir kriter olarak değerlendirmek mümkün gözükmüyor.

Kullanışlılık kendi başına, aşırı faydacı bir yaklaşım tarzını barındırıyor. Bulunduğu durum dışında anlamlı olmayan, yalnız başına incelenip, başka parametreleri hesaba katmadan bir ürün, uygulama yada hizmetle ilgili değerlendirme yapmamıza yetecek bir kriter değil.

Söylediklerimden kullanışlılığın önemini küçümsediğim anlaşılmasın. Kullanışlılık, hedefin, mesajın kendisi kadar önemli, ama tekrar söylemek isterim, nihai hedef değildir. Nihahi hedefler daha elle tutulur şeyler olabilir; kullanıcının mesajı alması, ürününüzü satmanız, sitenin sık kullanılması gibi.

İnsanlar bir ürüne/hizmete bakarken, sırf kullanışlı olduğu için bir ürünü almazlar yada kullanmazlar. Duygulardan, zevklere, alışkanlıklara kadar pek çok şey seçimimizi etkiler. İlk okulda, sırf kokusunu sevdiğim için kullanmaktan haz aldığım silgimi hala hatırlıyorum, yada moda olduğu için ne maskaralıklar yaptığımızı, ne kılıklara girdiğimizi hatırlatırım sizlere…

Nasıl tasarım uğruna kullanışlılığı bir kenara atmamak gerekir diyorsak, kullanışlılık adına sıkıcı, insanları heyecanlandırmayan ruhsuz siteler/uygulamalar yapılmamalı. Kullanışlı bir uygulama, kullanıcılarını heyecanlandırdığı, iyi bir deneyim sağladığı sürece akılda kalıcı ve etkili olabilir.

This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>