Kullanıcı Motivasyonu ve Havuç Faktörü

“Viral” yada “micro” sitelerde hala insanların neredeyse kütüklerine kadar bilgi isteyen abartılı uzunlukta formlar görsek te, webte genel olarak baktığımızda artık eskisi kadar uzun formlar görmüyoruz, bu iyi birşey.

Kayıt formlarının kullanışlılığı ile ilgili çok geniş bir literatür var, okudunuz, biliyorsunuz. Çoğu doğru. Aslında özetlersek, problemin kaynağı 2 çok önemli insan davranışına dayanıyor;

  • Miktar arttıkça odak kaybolur, hata şansı artar.
  • Fayda/emek dengesinde oransızlık varsa, motivasyon azalır.

“Micro” yada “viral” siteler uzun kişisel bilgiler isterlerken, bu dezavantajlarını kullanıcılarını çeşitli havuçlarla ödüllendirerek, yada en azından bunun vaadi ile motive ederek yapıyorlar. Bu, kullanıcıların görevi yerine getirme (burada formun başarıyla doldurulması görevi) motivasyonlarını canlı tuttuğu sürece kabul edilebilir.

Genel bir kural olarak şunu akılda tutmanızı isterim; fayda ne kadar büyükse motivasyon o kadar yüksek olur. Motivasyon ne kadar yüksek ise, görevi yerine getirme olasılığı o kadar artar. Aslında çok basit değil mi? Bütün kullanıcı senaryolarımızın, birbirleriyle ilişkili görevlerden oluştuğunu düşünürsek, bu kuralı akılda tutmak sitenizde kullanıcı deneyimini arttırdığı gibi, projenin başarıya ulaşmasında da en önemli faktörlerden biri olacaktır.

Madem özellikle kayıt formlarından konuşuyoruz, Caroline Jarrett’ın kayıt formlarının nasıl daha kullanışlı hale getirileceğiyle ilgili 6 önerisini de bir tarafa yazmanızı tavsiye ediyorum:

  • İnsanlara neden kayıt olmaları gerektiğini açıklayın.
  • Kullanıcıların istediği birşey vaad ettiğinizden emin olun.
  • Kayıt olduklarında neler elde edeceklerine dair bir örnek oluşturun (örneğin bir uygulama ise, demosunu kayıt olmadan görebilsinler).
  • Mümkün olduğunca az soru sorun.
  • Fazla kişisel sorular sormayın.
  • İnsanlardan defalarca kayıt olmalarını istemeyin.
This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>