Online Marka Deneyimi

Steve Baty, Dirk Knemeyer’ın meşhur Brand Experience and the Web yazısından yola çıkarak marka değerlerinin web’e yansıtılımasıyla ilgili güzel bir yazı yazmış.

Dirk Knemeyer’in makalesinde asıl olarak vurguladığı 2 nokta var,

  • Hem online hem de offline müşteri deneyimleri marka imajına katkıda bulunur.
  • Müşteriyle temas kurulan tüm noktalardaki müşteri deneyimleri arasındaki tutarlılık önemlidir.

Steve Baty bunları bir adım daha ileriye götürerek, gerçek yaşamdan müşteri-websitesi etkileşimini ve bunun marka deneyimine muhtemel etkilerini örneklendirmiş:

  • Yüksek hizmet kalitesi bekleyen müşteriler için Bang & Olufsen sitesindeki bir hata ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmaz ve rahatsızlığa neden olurken, ister yazım hatası, ister script hatası, link, sunucu hatası olsun, sorun yaşayan ziyaretçilerin gözünde markanın yıllardır marka pazarlaması, başarılı ürün geliştirme ve yüksek kalite hizmet anlayışı konusundaki izlenimlerini etkileyecektir. Yani, insanlar websitelerinin hatasız olarak düzgün şekilde çalışmasını bekliyor. Bu yüzden hatalar, ziyaretçilerin gözünde şirketin markalarının algılamalarına zarar verir.
  • Aynı durum web sitelerinin tasarımı ve altyapıları konusunda da geçerli. Bir sitenin tasarımı, navigasyonu, Flash animasyonların kullanımı yada eksikliği, basit formlar yerine zengin internet uygulamalarının kullanımı gibi konular kullanıcıların marka deneyimi algılarına etki eder. Örneğin, Apple.com bizlere “Think different” diyen bir şirketin internetteki en temel online varlığı, “bir yandan “Think different” diyen bir firmanın websitesi olarak oldukça alışılmış bir görünümde.
  • Diğer yandan, bir şirket zaman içinde marka değerlerini değiştirirken, sunduğu online müşteri deneyimini de aynı şekilde değiştirmeli. Aksi halde şirket, ziyaretçilerin beklentileriyle sitedeki mevcut deneyim arasında bir kopukluğa neden olur Gerçekten etkili olabilmesi için, müşterilerin markayı algılamalarının hem pozitif hem de diğer marka deneyimleriyle tutarlı olması gerektiğini anlamak gerekiyor..

Sonuç olarak, müşteriler bir marka ve bu markanın tüm online ve offline iletişim noktalarıyla temas halindeler. Marka mesajının tutarlı şekilde sunulması için, bir şirketin mesajını tüm iletişim kanallarında başarılı ve tutarlı olarak sunması gerekiyor.

Konuyla ilgili olabilecek yazılar;

This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>