Web tasarımında desen kullanımının faydaları

Uzun süredir “yeni mecra”da iş yapıyorsanız, eminim normal bir kullanıcıdan farklı olarak bir web sitesine baktığınızda, tasarımın altındaki yapıyı, modülleri, kodu farklı görme alışkanlığını edinmişsinizdir. Webte bugün gördüğümüz tasarımlar;

  • Farklı türde siteler, örneğin bloglar, forumlar, arama motorları, dizinler.
  • Farklı navigasyonlar, breadcrumb, dal görünümü, flyout menüler.
  • Farklı sayfa örnekleri, ana sayfa, iletişim sayfası, site haritası.

gibi, temelinde aynı sorunun çözümüne yönelik genel kabul görmüş uygulama biçimlerinden oluşur.

Desen dediğimiz şey, tekrar tekrar ve bazen farklı görünümlerde ortaya çıkan bir probleme yönelik genel kabul görmüş bir çözümü ifade ediyor, öyle ki, böylece aynı sorun için farklı çözümler aramak yerine aynı çözümü milyonlarca kez kullanabilemeniz mümkün oluyor.

İlk bakıldığında desen kullanımından en büyük fayda sağlayanlar geliştirmeciler olacaktır. Desen kullanımı, geliştirme ekibinin karmaşık tasarım problemlerini, küçük parçalar halinde, daha etkili olarak, doğruluğu ispatlanmış yöntemlerle çözmelerini sağlar. Desenler geniş geliştirme ekiplerinin farklı mekanlarda olsalar bile, kabul görmüş bir dil üzerinden aynı işi tutarlı bir biçimde yapmaları için genel bir dil görevi görecektir. Görünüm ve sunum farklı görünse bile, yapı, mantık aynı olduğu için sitelerin devam ettirlmesi ve geliştirilmesi konusundaki maliyetleri de azaltacaktır.

Diğer yandan desen temelli yaklaşımdan büyük fayda sağlayacak diğer bir grup ta kullanıcılar olacaktır. Kullanıcılar bir siteyi gezerlerken tutarlılık, öğrenebilirlik ve yakınlıktan ötürü desen kullanımından en çok fayda gören grup. Forum, blog, haber sitelerini düşünelim. Bir yazının detayını görmek, bir yazıya yorum yapmak gibi işlemler için uzun uzun düşünmenize gerek yok. Aynı kullanımları defalarca gördüğünüz için nereye tıklamanız gerektiğiyle ilgili bilgiyi zaten zaman içinde öğrenmişsiniz. Desen kullanımları, kullanıcıların uygulama içinde aktif öğrenmelerine yardımcı olur.

Bugün webte kullanılan arayüz modelleri benzer olmasına rağmen web için genel kabul görmüş bir desen dili henüz yok. Bu konudaki en ciddi girişim Microformats sanıyorum.

Bunun yanında bazı münferit çalışmalar da var. Bunlardan bazıları Martijn van Welie gibi kişisel gayretlerle oluşturulmuş kütüphaneler yada bunun ticari faydasını kavramış Yahoo gibi şirketlerin hazırladığı çalışmalar.

Daha fazla okuma için faydalı olabilecek linkler;

  1. Yahoo Design Pattern Library
  2. Websitesini oluşturan elemanlar
  3. Web tasarımında “Pattern” Kullanımı
  4. Ajax Patterns
This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>