KOBİLER için başarılı bir websitesi ve dahası.

Bunu mail olarak websitesini yenilemek isteyen bir dostuma yazmıştım, küçük bir işletme için bir websitesi yaptırıken temel alınacak noktalar gibi düşünülebilir.

Başarılı bir web sitesi.

1. Müşterilerinizle konuşmanız önemlidir. Konuşmadan kasıt, monolog tarzı tek taraflı bir nasihat yada nutuk değil, diyalog. Burada esas olan interaktif bir deneyimdir.

Bir lokantayla ilgili bir müşterinin deneyimi, lokantaya girişinden, garsonun hitap şekline, yemeğinin sunuluğuna, kalitesine ve hesabı aldığı ana kadarki tüm süreci kapsar. Bu süreç boyunca müşterinizle olan tüm temas ve iletişiminiz onun sizinle ilgili fikirlerini etkiler.

Sitenize gelince, durum bundan hiç te farklı değil. Sitenizle ilk karşılaşmasından, aradığını kolay bulmasına, sizinle iletişime geçmesine kadarki süreç onun yine “sizinle” ilgili fikirlerinin oluşmasında iyi ve kötü etki edecektir.

2. Kullanıcı sadakati sağlamalısınız. Hepimiz biliyoruz ki, yeni bir müşteri edinmek çok zor, bunun için mevcut müşterileri kaçırmamak hayati önem taşıyor. Sitenizle herhangi bir yolla etkileşime geçen birisini kaybetmek istemeyiz.

3. Şirket imajınızı internette doğru yansıtmalısınız. Kimsenin sizin hakkınızda yanlış bilgiye sahip olmasını istemezsiniz. İşletmelerin misyonları, vizyonları, iş yapma şekilleri vardır. Bununla ilgili piyasada sektörde bilinirlikleri vardır. Bunu vurgulamak için reklamlar yapılır, PR çalışmalarında bulunulur. Bütüncül iletişim mesajınızın diğer iletişim kanallarıyla eşgüdümlü ve işbirliği içinde websitenizde de yansıtılması gerekir.

4. Ortaya çıkan ürün ölçümlenebilir olmalıdır. Analiz verilerle mümkündür, yöneticiler laftan ziyade rakamlara bakar.

Geçen ay yaptığımız reklam kampanyasının sitemize dönüşü nasıl olmuş? Sitemizi bu ay kaç kişi ziyaret etmiş? Bu kampaya için ne kadar tıklanmış? Geçen aya göre ziyaretçi sayımız neden düşük? Ziyaret edenlerin sitede kalma oranları geçen aya göre neden daha az?

Bütün bu soruların cevapları ve çözümleri, eldeki verilerin analizinin yapılması sonra da buna göre eylem planının uygulanması ile mümkündür.

Ve dahası.

Web 2.0. esas olarak “collaboration” ve “social networking” olarak ifade edilebilir. İnternette yayılan bu yeni dalga ile beraber, tüketiciler artık İnternet mecrasının yeni sahipleri.

İletişim araçlarında bir devrimin yaşandığı, reklamların inandırıcılığını kaybettiği, hatta aksine tüketicilerin artık reklamlar ve direkt pazarlama ile ilgili ön yargılarının olduğu günümüzde, işletmelerin samimi olmaktan daha değerli bir marka sermayesi yok gibi gözüküyor.

This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>