Seçenekler konusundaki ikilem ve kişiselleştirme

Hayatta temel ihtiyaçlarımızı çoğu zaman belli rutinler üzerinden gideriyoruz. Yemek, giyim, seyahat konularındaki seçimlerimiz artık birer alışkanlık derecesinde aynılaşmış durumda.

Çok sevdiğim bir arkadaşımı askere göndermeden önce samimi olduğum bir grup ile gecenin anlam ve önemine de yakışacak, ama her zamankinden farklı bir yere gidelim diye Beyoğlu’nda dolanıyoruz. Nevizade, Fransız Sokağı, Tünel, … İş gittikçe çıkmaza gidiyor, ve sonunda açlıktan daha fazla dayanamaz hala geliyoruz ve Burger King’e giriyoruz.

Demokrasiyi hepimiz seviyoruz, seçeneğimizin olması, seçme hakkı iyi birşey. Ancak politika söylemlerinde, siyaset programlarında duyarsınız, “kararsız seçmenler”. Neye karar verecekler, kime oy verecekler,… Bu kitle, çoğu zaman seçimlerin nihai sonucunun birinci dereceden etkiler. Bu kararsız çoğunluğun nihai seçimleri de genelde en temel ihtiyaçların karşılanması noktasına bağlı olur.

Çok fazla seçeneğimizin olması bizi mutlu ediyor, ancak belli bir noktadan sonra seçim yapma konusunda bizi kararsız bırakacak derece fazla ise, en temel ve basit kriteri kullanarak bir seçim yapıyoruz.

Barry Schwartz, modern toplumun bireylerinin seçenekler sağanağındaki çaresiz ikilemini çok güzel bir şekilde anlatıyor. [ uzun versiyonu 1 saat, 4 dk.]

Konuyu webtasarımına bağlarsam, sadece “duruluk” perspektifinden bakıldığında Don Norman’a [1 - 2] hak vermemek elde değil, ancak modern insanın seçenek bombardımanı karşısındaki tepkisi değerlendirildiğinde, “google basitliği” bazı durumlarda gerekli.

Özellikle “kişiselleştirme” klişesiyle ilgili beni en çok rahatsız eden noktalardan birisi, kişiselleştirirken sunulan seçeneklerin fazlalığı. Yahoo, Google, Msn, her birinin kişiselleştirilmiş sayfa özellikleri olmasına rağmen hiçbirinin yeterli ilgiyi görmemelerinin nedeni bu aslında.

Bir restorana gittiğinizde, elinizdeki menüdeki tonlarca yemek arasında seçim yapmakta zorlandığınızda garsondan yardım alırsınız. Onun önerisi, yada önerileri birden seçim aralığınızı daraltmanızı sağlar. Kişiselleştirmeye dayalı kullanıcı senaryoları hazırlanırken de, kullanıcının tonlarca seçenekle birden karşı karşıya kalmasını engellemek için seçimleri;

a – önceden tanımlı bazı şablonlar sunarak, örneğin; ev hanımı, iş adamı, üniversite öğrencisi gibi.

b – kullanıcının küçük havuçlarla, parça parça seçimler yapmasına olanak sağlayarak

yapmanın faydalı olduğunu düşünüyorum.

This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>