Sabrınız için teşekkürler …

Buraya çok uzun zamandır analiz tarzında yazılar yazmıyorum. Neredeyse 2,5 sene oldu, hala bıkmayıp “ne zaman yeni yazılar yazacaksın?” şeklinde maillerle mahçup edenlere teşekkür ediyorum. Ancak sanırım bir süre daha sürekli yazılar yazamayacağım.

Yakın zamanda benden istenen bir yönetici özetini, “Gerçek dünya için websitesi tasarımı” konulu bir yazı olarak burada yayınlamayı düşünüyorum.

O zamana kadar sevgili Mehmet Doğan‘ın sitesinde yazdığım bir yorumu sizlerle paylaşayım:

Amerika’lıların pazarlama yeteneklerini hep sevmişimdir. Falan 1.0, Hiper 1.1, Süper 2.0, Omo Ultra system, Mega Süper System, New, Newest, Hot, Hottest, Free, Two in one, all in one … :) Birisi podcasting der, diğeri aynı sistemin görüntülü haline videocasting der. Yeni olduğunu vurgulamak, farklılaşmak için hergün aynı şeylerin boyanıp önümüze konduğu bir toplumda yaşıyoruz zaten.

Ben yaşım itibariyle internetle beraber büyüdüm. Hayatı tanımaya başladığım dönemler internetin de ülkemde yavaş yavaş şekillenmeye başladığı dönemlerdi. 1996 rocketmaili hatırlarım, 1999-2000 hotmail, yahoo, 2001 “dot gone”lar ve 2005 web 2.0.

Dönüp baktığımda değişen birşeylerin olduğu kesin. Ancak nelerin değiştiği konusunda yeterli analizin yapılmadığını düşünüyorum.

Bugün insanlar 2.0 ile ilgili konuşurken RSS’ten, Ajax’tan, CSS tabanlı tasarımlardan, katılımdan, tag bulutlarından, Wiki’lerden bahsediyor. Eğer bütün hikaye buysa ben size herkesten önce web 2.0′a Türkiye’de geçtiğimizi söyliyeyim. İndirgec ilk JS tabanlı reader’dır, Bu AJAX kısmı için, indirip inceleyin kodlarını :) . Yada CSS tabanlı tasarım, ismailk.net, 2001′de css tabanlı tasarıma geçti. sanıyorum, Türkiye’de ilkti o zamanlar. Web standartları? Yine ismailk.net’in tasarımı 2001′den bu yana hiç değişmedi, hala browser uyumluluğu konusunda sorunsuzdur, web standartları konusunda da template bazında hala uyumludur. Yine bugün kullanıcı deneyimi, marka ve tasarım, erişilebilirlik konularındaki bloglarda dönen sohbetlere bakıyorum, bütün bunlar “yattık kalktık oldu” gibi bir hava var, halbuki ismailk.net’te, zoqueta, bildirgecte uzun uzun konuştuğumuz şeylerdi bunlar.

İşin pazarlama tarafı ile ilgili anlayışta bazı şeyler değiştiğini kabul edebiliriz. İşletmeler için Web 2.0. esas olarak “collaboration” ve “social networking” olarak ifade edilebilir. Tüketiciler artık İnternet mecrasının yeni sahipleri olarak görülüyor. İletişim araçlarında bir devrimin yaşandığı, reklamların inandırıcılığını kaybettiği, hatta aksine tüketicilerin artık reklamlar ve direkt pazarlama ile ilgili ön yargılarının olduğu günümüzde, şirketlerin samimi olmaktan daha değerli bir marka sermayesi yok gibi gözüküyor.

Kitlemiz insanlar olduğu sürece arayüz tasarımı ve iş dünyası için değişmeyecek bazı şeyler var, onlar bir 50 sene değişmeden kalır. Ancak alıcısı olduğu sürece her seferinde birileri aynı malzemeleri paketleyip web 3.0, web 10.0 şeklinde etiketlemeye devam ederler.

Zeldman‘ın işin teknik tarafıyla ilgili abzürdlüğe değinen bir yazısı var, faydalı, okunmalı.

sevgiler,

is.

This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>