Marka Oluşturulması Sürecinde Tasarımcının Rolü

Markanın tasarıma yansıtılması konusu burada detaylarıyla konuşulmuştu.

Orada;

Şirketten şirkete değişse de, marka çalışanların giydiği giysilerden, yeni ürün geliştirmeye, pazarlamaya kadar herşey için sürükleyici bir güçtür. Marka, müşteri hizmetlerinden, nakliye araçlarına, antetli kağıtlara, interaktif ürünlere kadar, bir şirketin aldığı tüm kararlarla bir şekilde ilintilidir.

demişiz.

Hepimiz nihayetinde müşterinin yada hedef bireyin firma ile ilgili fikirlerini etkileyecek son tasarımları geliştirmek için çalışıyoruz. Ve genelde işleyiş açık şekilde birbirinden habersiz kişilerin aynı markayı destekleme amaçları üzerine kurulu. Örneğin firmanın yazılı dokümanlarını hazırlayanlar, logosunu tasarlayanlar, iş geliştirmesinde düşünen kişiler hep farklı farklı kişiler. Çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki, genelde müşteri firmanın kimliğinin oluşması aşamasındaki problemlerin kaynağı, bu farklı grupların arasındaki iletişimsizlik. Ortaya çıkan son ürün de, yine bunlar arasındaki ilişkilerin bir ürünü.

Her geçen gün daha belirginleşiyor ki, organizasyonlar artık sadece ürün yapıp satamazlar. Bugün artık ürünlerini yapmalılar, markalarını inşa etmeliler ve sonra bir bütün olarak bunu satmalılar. Bu yüzden tasarımcılar, organizayonların sattığı ürünlerin tasarımına yardım etmek için bu üretim sürecinde de aktif olarak rol oynamaya başladılar. Organizasyonların iş yapma şekilleri değiştikçe ve medya kanallarının (tv kanallları değil, yanlış anlaşılmasın) parçalanması devam ettikçe, markanın tasarlanması ve inşası daha zor hale geldi. Artık tasarımcıların ürünün fayda ve özelliklerini anlatan kurnazca yapılmış bir reklam ile bir markayı inşa etmeleri mümkün değil. Onun yerine, markanın tecrübe edildiği farklı ortamları hesaba katmalı ve tümünü nasıl tutarlı bir şekilde sunabileceklerini düşünmelidirler. Buradan yola çıkarak, organizasyon için marka inşası, iş stratejisi geliştirme kadar önemli olan işin kendisinin ana fonkiyonu haline gelmiştir günümüzde.

Konuyla ilgili olarak, bir tasarımcının bu süreçte durması gereken poziyon ve üstlenmesi gereken rolü detayları ile anlatan, M. Damien Newman‘in hazırladığı bir kitapçığa rastladım. The Designer’s Guide to Brand Strategy [4.5Mb, 74 sayfa]‘da Newman, marka ve marka inşası konularını tasarımcıya yönelik olarak basitleştirilmiş şekilde anlatmış ve tasarımcıların müşterlerinin işlerine pratikte nasıl doğrudan katkıda bulunabilceklerini örneklendirmiş. Yazar ayrıca, tasarımcıların bu konuda, kendi işlerini ve becerilerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda giriş nitelikli bilgi ve araçlar da sunuyor.

İlgilenenler kaçırmasın, hemen bir çıktısını alıp bir an önce okusunlar. :)

This entry was posted in Tasarım. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>