indirgeç // Kolay İnternet Aparatı

İndirgeç

indirgeç, bildirgec.org, hafif.org, zoque forum ve e?‘ye gönderilen yeni mesajları takip eden bir masaüstü yazılımıdır.

Program fikri ilk olarak zoque forum‘daki şu konuda ortaya çıktı. Daha sonra bunu kişisel ihtiyaçlarımız doğrultusunda özel bir araç olarak yapmayı düşündük. Sonunda merak ve deneyimlerimiz doğrultusunda herkesin kullanımına açık kaynak kodlu böyle bir ürün oluştu.

Bizi en çok cesaretlendiren şey yardım istediğimiz kişilerin hiçbirinden elimiz boş dönmememiz oldu. İndirgeç’in çekirdek ekibi 3 kişiden oluşmasına rağmen, programda pek çok kişinin emeği geçti. Özellikle Bülent İnce’ye, Deniz Dursun’a, Armağan Diktepe’ye ve isim önerisinde bulunan Cem İşeri, Ozan Çağlargil ve Volkan Ekşi’ye teşekkür ederiz.


(İmaj.02. Ana Ekran / Veriler yükleniyor (Arayüz: bildirgeç))

Biz bunu yaparken çok şey öğrendik. Programda da eksikler vardır, tahmin edebiliyoruz. Ben şurda yardım ederim, şu konuda bilgim var dediğiniz konuları da yine bize yazarsanız seviniriz.

Program tamamen (X)HTML, CSS, Javascript, XML/XSL kullanılarak yapıldı. Son ana kadar .exe olarak vermeyi düşünüyorduk, biz “visual basic” bilmediğimiz için pek bir sonuç alamadık, bu yüzden exe’den vazgeçtik. Bu konuda yardım etmek isteyen varsa kapımız herkese açık :)


(İmaj.03. Ayarlar (Arayüz: zoque toprak)

Program sürekli yeni performans iyileştirmelerinden ötürü hedeflenen zamandan daha ileri bir zamana sarktı. Aslında pek çok yei fikir ve özellik sırada bekliyor ama şimdilik onları 2. versiyona erteledik. Sizin de iyi fikileriniz önerileriniz varsa, biz de bilelim, değerlendirelim.

Sitede detaylarıyla anlatılıyor, ama indirgeçle ilgili birkaç şeyden bahsedelim:

Programın özellikleri
Programın bu sürümü aşağıdaki özelliklere sahip. Yeni versiyon için eklemeyi düşündüğümüz bazı yenilikler var. Sizin de önerilerinizle bunlara yenilere eklenecektir.

 • Ayarlar
  Ayarlar bölümünü kullanarak, hangi sitelerden haberdar olmak istediğinizi seçebilir, programın arayüzünü zevkinize göre değiştirebilir, uyarı seçeneklerini değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

 • Arayüz Seçimi
  İndirgeç farklı zevklere hitap edebilmek amacıyla, arayüzü değiştirilebilir şekilde tasarlanmıştır. Program içinde 8 farklı renk seçimi mevcuttur.

 • Sesli Uyarı
  Seçtiğiniz sitelere yeni mesaj gönderildiğinde, indirgeç sizi sesli olarak haberdar eder. Bu özellik Ayarlar bölümünden iptal edilebilir.

 • Popup Uyarı
  Seçtiğiniz sitelere yeni mesaj geldiğinde, indirgeç sizi ufak bir popup ile haberdar eder. Bu özellik Ayarlar bölümünden kapatılabilir.

 • (İmaj.04. Araçlar (Arayüz: hafif))
 • Araçlar
  Araçlar bölümünde sık kullanılan sitelerin arama motorlarına kolayca ulaşabilir ve arama yapabilirsiniz.

 • Tercihler
  Programa ait tercihleriniz cookieler (çerezler) aracılığıyla hafızada tutulur ve program çalıştırıldığında kayıtlı ayarlarınız otomatik olarak yüklenir.


  (İmaj.05. Yeni Mesaj Uyarısı)
 • Güncelleme
  Yeni bir versiyon ya da güncellemenin olup olmadığına bakar ve buna göre sizi uyarır. Eğer isterseniz yeni versiyonu anında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İndirgeç’i yüklemek için tıklayın.

This entry was posted in Diğer. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>