Online gizlilik endişeleri

AT&T, internet kullanıcılarının “online gizlilik” konusundaki hassasiyetlerini anlamak için bir araştırma yapmış. Araştırma sonucunda ortaya pekçok ilginç bulgular ortaya çıkmış. Örneğin, özellikle formların doldurulmasının yada yanlış doldurulmasının nedeni ile ilgili bulgu, benim de pek çok formu doldurup doldurmama konusunda dikkat ettiğim bir etken.

Ortaya çıkan bulgulardan birkaç ilginç madde:

  • Araştırmaya katılanların %11′i telefon numaralarını verirken rahat olduklarını söylerken, %76′sı eposta adreslerini verdiklerinde genelde rahat olduklarının söylemiş.
  • Katılanlardan %54′ü tam isimlerini vermekten rahatsızlık duymuyormuş.
  • Online formların doldurulmaması yada yanlış doldurulması için öne sürülen en büyük neden, elde edilen bilgilerin niçin kullanılacağının belirtilmemesi imiş. (%96′sı böyle söylemiş) . Daha az geçerli sebep olarak ise, web sitelerinin “gizlilik belgesi” içermemesi (%49) gösterilmiş.
  • Katılımcılardan bir kısmı, web sitelerinin gizlilik belgelerinde vaad ettikleri şeylere gerçekten uyup uymadıkları konusunda şüpheli imiş.
  • Araştırmanın uygulandığı kişilerin %52′si, kukilerin kullanımıyla ilgili endişelerinin olduğunu belirtmiş.
This entry was posted in İnternet. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>