%99′u işe yaramaz

DigitalWeb‘in bu sayısı “Web’te Standartlar” konusuna ayrılmış.

Pek çok güzel yazının yanında, J. Zeldman da (sağır sultanın bile duyduğu) 2003′te çıkacak kitabından bir bölümün yayınlamasına izin vermiş (pompalamaya devam Zeldman :) ). Fikirler yeni değil, ama ortaya koyuş biçimi dikkate değer. Standatları ve W3′ün tavsiyelerini neden dinlememiz gerektiği üzerine Zeldman‘ın özellikle üzerinde durduğu “Forward Compabitibility” kavramı ve bugünkü sitelerin 99.9′unun vaktini tamamladığı iddiası var.

Yazıya göre, çok yaygın bir hastalık, eski hackler, uygulamalar, hileler ve kötü kodlama üzerine kurulu web sitelerinin büyük bir bölümünü tehdit altına almış durumda. Bugünkü layoutlar yakın bir gelcekte, büyük ihtimalle yeni erişim araçları, yeni browserlar ile görüntülenemez olacak.

Zeldman, site sahipleri yada yöneticileri bilmese de, sitelerin %99.9′ının kodlama olarak vaktinin geçmiş olduğunu iddia ediyor. Bu siteler sonları 4, 5 gibi rakamlarla biten popüler, masaüstü “browser”lerında sorunsuz çalışıyor gibi görünebilirler, ancak bu yanlışları tolere eden ortamlar dışında, bu hastalağın ve bozulmanın belirtileri çoktan ortaya çıkmaya başladı, diyor.

Microsoft Internet Explorer, Netscape Navigator ve Mozilla’nın son sürümlerinde, dikkatle harızlanmış layoutlar çatlayıp patlamaya ve büyük masraflar harcanmış sistemler işlememeye başlıyor. Aynı şekilde, bu önde gelen browserlar yazılımlarını daha da geliştirdikçe, site performansı da kötüleşmeye devam ededecektir, diyor.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>