Vanilla Sky

Film tema olarak 1997 tarihli İspanyol filmi “Abre Los Ojos” üzerine kurulu imiş. (Cruz bu filmde de yine aynı rolde oynamış)

Film Eyes Wide Shut‘takine benzer korkulu, ve koşan bir Tom Cruise ile başlıyor. Başkangıçta, David, mutlu mesut narsistimiz, kötü bir kabus ile uyanıyor. Radiohead’in akıllarda kalıcı “Everything in Its Right Place”‘i ile, David meşhur Times Square’de yalnız başına koşuşturuyor. Bu David’in düşünebileceği en uç fantezilerden birisi: yalnız kalmak, ilgilerden uzak kimsenin kendisini beğenmediği bir dünya. Öyle ki, David yaşamının büyük çoğunluğunu partiler, akşam yemekleri ile geçirmektedir. Kendisi babsından kalan zenginliğin de etkisiyle, çevresinden büyük takdir gören bir kimsedir. (Steven Spielberg’in doğum günü partisine katılıp kendisini tebrik edeceği kadar önemli bir şahsiyettir.)

David’in sex ve para içindeki bu yaşamında birlikte olduğu temel karakterler var. Julie de bunlardan birisi. David’in Julie Gianni (Cameron Diaz) ile ilgili düşünceleri Julie’nin David’ten beklediği şeyler değildir. David Julie’yi kendi doğum gününde ispanyol bir hatun Sofia Serrano (Penelope Cruz) ile eker. Kıskançlıktan gururu kırılan Julie olayı hiç uzatmaz, ve hem kendisi hem de David için en kötü olnaı seçer, birlikte bindikleri arabanın köprüden aşağıya yuvarlanmasına neden olur. Sonuçta Julie ölür ancak, David’in kaderi onunkinden çok daha kötü olur: kaza David’in yüzünün tahrip olmasına neden olur.

Film nerratif bir anlatımdan çok, bir bulmacayı andıran, bir araya getirilmiş parçalardan oluşuyor. Bir taraftan David hapisanededir, yüzünde br maske vardır ve bir psikolog tarafından (Kurt Russell) sorgulanmaktadır. Diğer yandan tekrar tekrar Julie gözünün önüne gelir, kabus ?, gerçek ? derken film devam eder ve sonra garip adamlar çıkar, David’e bütün bunların tümünün bilim-kurgusal bir yaşamsal paketin ürünün oldğundan bahsederler.

Film devam ettiği süre içersinde sonunu çok az kişi tahmin edebildi belki. Hikayenin sonu ile ilgili tek ipucu, her televizyon görüntüsü çıkışında “Life Extension” adında sonsuz yaşama imkan veren bir icaddan bahsedilmesiydi.

Anlattıklarımdan birşey anlamadıysanız, muhtemelen filmin kendisi de anlamanıza yardım edemiyecek. Film yoğun şekilde zihin gücü, hayaller, bilinçaltı temalarını irdelemeiş. Filmdeki psikolojik öğeler nedense filmin bütün hikayesini açıklamaya yetecek açıklıkta olmamış, sanıırm bu yüzden yönetmen, filmi kolayca bitirmeye karar vermiş. Hikayenin tamamı, filmin sonunda teknik adam tarafından açık şekilde anlatılıyor.

Oyuncular:

Tom Cruise, Penelope Cruz, Cameron Diaz, Kurt Russell, Jason Lee, Noah Taylor, Timothy Spall, Tilda Swinton.

Yazan/Yöneten:Cameron Crowe

Film Alejandro Amenabar ve Mateo Gil tarafından yazılan “Open Your Eyes” üzerine kurulu imiş.

Müzikler.

Filmin en fazla beğenilen yanlarından birisi müzikleri idi:

1. All The Right Friends – R.E.M. (Bu, filmin başlarında, David arkadaşı Brian’ı tenis oynamak için aldığı sırada çalıyor.)

2. Everything In Its Right Place – Radiohead (Times Square ‘de yalnız başına şaşkın şaşakın bakınırken çalıyor.)

3. Vanilla Sky – Paul McCartney (David ikinci kez uyandığında çalıyor, bir yandan da onun psikiyatristi ile konuştuğunu duyuyoruz.)

4. Solsbury Hill – PETER GABRIEL (Sofia ve David birbirlerinin resimlerini çizerken çalıyor)

5. I Fall Apart – Julianna Gianni (Kaza öncesi araba sürerlerken çalıyor.)

6. Porpoise Song (Theme From ‘Head’) – The Monkees (Son sez sahnesinde çalıyor (Cameron Diaz ve Penelope Cruz ile olan sahne, hangisinin hangisi olduğunu karıştırıyor.)

7. Mondo ’77 – Looper

8. Have You Forgotten – Red House Painters

9. Directions – Josh Rouse (David ve Sofia partide David’n diğer apartmanına çıkarlarken çalıyor.)

10. Afrika Shox – Leftfield (Kulüp sahnesinde çalıyor, David’in oldukça alköllü olduğu sırada.)

11. Svefn-g-englar – Sigur Ros

12. Last Goodbye – Jeff Buckley

13. Can We Still Be Friends – Todd Rundgren (David Sofia’ı yastık ile boğduğu sırada çalıyor.)

14. Fourth Time Around – Bob Dylan

15. Elevator Beat – Nancy Wilson

16. Sweetness Follows – R.E.M. (David, Brian’dan ayrıldıktan sonra içkili şekilde, yıkıla yıkıla yol alırken çalıyor.)

17. Where Do I Begin – The Chemical Brothers

This entry was posted in Sinema. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>