Nesnelerin yerleri

Genel tasarım ilkeleri ve estetik, göze hoş görünme gibi noktalar bir dereceye kadar önemli olsa da, kullanıcı beklentileri takdirde, tasarımın iletişim kurmadaki aracı yönü başarısız kalıyor muhakkak. Çünkü kullanıcı beklentilerini bilmek, ulaşmak istenilen kitle ile iletişim kurmaya, ve gerektiğinde iletişim stratejilerini gözden geçirmeye katkıda bulunur.

İşte bu noktadan yola çıkarak, kullanıcıların bir web sayfasındaki nesnelerin yerleriyle ilgili beklentilerini anlamak üzere bir araştırma yapılmış.

Bu araştırmada en çok kullanılan 5 temel web nesnesi incelenmiş.

  • aynı site içersindeki sayfaları birbirine bağlayan link grupları (örneğin; menüler)
  • farklı sitelere linkler için link grupları
  • “ana sayfaya dön” linki
  • site içi arama, ve
  • banner(lar).

Bu çalışma için, bir yada daha fazla yıldır internetle ilgili 121′i erkek, 183′ü bayan 304 katılımcıdan oluşan bir bilgisayar kullanıcısı grubu kullanılmış. Katılımcıların yaş ortalamaları 20 imiş (18 ila 63 arasında ). Bunların interneti temel kullanım amaçları, genelde, eğitim amaçlı imiş.

site içi linkler.
Katılımcıların çoğu, bir sayfadaki site içindeki diğer bölümlere giden linklerin sayfanın solunda bulunacağını düşünmüşler. Sadece nispeten daha küçük bir grup bunların başka kısımlarda da bulunabileceğini, örneğin sayfanın sağında, söylemiş.

site dışına linkler.
Katılımcıların çoğu, başka sitelere giden linklerin sayfanın sağında bulunacağını düşünmüşler. Bunun yanında, katılımcıların daha küçük ancak kayda değer bir grubu da bunların sayfanın sol tarafından bulunmasını beklediklerini ifade etmişler.

“Ana Sayfa(ya dön)” linki.
Katılımcıların çoğu, “Ana Sayfa(ya dön)” linkinin sol-üst bölümde olmasını ummuşlar. Diğer yandan, katılımcıların kayda değer başka bir bölümü bunun sayfanın alt kısmında olmasını beklemişler. (ben de alt derdim herhalde)

Site içi Arama
Katılımcıların çoğu, bir web sitesindeki site içi arama motorunu sayfanın üst-orta kısmında bulunacağını düşünmüşler. Daha küçük bir grup katılımcı sağ üst-köşe, yada alt-orta gibi yerlerde olabileceğini söylemiş.

“Banner”lar
Katılımcıların çoğu, reklamların sayfanın üstünde, ortada olması gerektiğini söylemişler. Bununla birlikte, küçük bir bölümü sayfanın alt-orta kısmında olacağını söylemiş.

sonuç.
Özetle kullanıcılar,

  • site içi linklerin genelde sol üst tarafta olmasını,
  • site dışına giden linklerin ya sağ üst köşede yada sol alt köşede olmasını,
  • “Ana Sayfa(ya dön)” linkinin ya sol üst köşede yada sayfanın alt kısmında olmasını,
  • site içi arama motorunun sayfanı üst orta kısmında olmasını,
  • “banner”ların sayfanın üst kısmında olmasını

bekliyorlar.

This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>