Bilgi değerli olmalı

Buradaki makalede O’Reilly & Associates başkanı Tim O’Reilly yayıncı bakışıyla bilgiyi, bilginin ücretsiz olması/olmaması konusunu yorumluyor.

Yazı direkt “open source/content” üzerine değil, ancak bahsi geçen konular internet dünyasında sıkça tartışılan bilginin ücretsiz mi yoksa paralı mı olması (bu tartışma Linux mu, Windows mu? / ASP mi, PHP mi? gibi şekillerde de ortaya çıkabiliyor.) konusu olunca, internet topluluğuna bilgi sağlayan en büyük yayıncılardan birisinin bu konudaki düşünceleri önemli oluyor.

Tim O’Reilly Larry Wall (Perl programla dilnin geliştiricisi)’un “Bilgi ücretsiz olmak istemiyor. Bilgi değerli olmak istiyor.” sözünden yola çıkarak, Larry’nin bilgisini daha değerli yapmanın ancak onu ücretsiz yaparak mümkün olduğunu düşündüğünden bahsediyor. Böylece Larry becerisini ve bilgisini sadece kendi için arttırmayacak (başkaları da kullanıp katkıda bulunacağından) aynı zamanda onu kullanan herkes için faydalı ve değerli olacak idi. Ona göre, TCP/IP, BIND, Apache, Sendmail ve benzeri ücretsiz yazılmlar üzerine kurulu olan Internetin, ücretsiz yazılmların yayılmasıyla ne tür bir değer oluşturlabilceğinin iyi bir göstergesi olduğunu söylüyor.

O’Reilly’e göre, Bill Gates gibi diğer bazı kişiler bilgilerini değerli yapmanın, başkalarının ona ulaşımını engellemekle mümkün olacağını düşündüler. Sonuçta, kimse Microsoft’un hem kendisi, hem de stok sahipleri için büyük değer kazandırığını inkar edemez, ve hatta yine kimse Microsoft’un, kişisel bilgisayarların modern iş dünyasındaki bugünkü önemli yerlerini kazanmasında anahtar bir görev üstlendiğini inkar edemez, diyor.

Ona göre, birçok kişi Larry Wall ve Bill Gates’in ortak bir yönü olduğunu farkedemiyor: bir düşünsel çalışmanın yaratıcısı olarak her ikisi de çalışmalarının değerini yükseltmek için stratejik kararlar aldılar. Tarih her iki stratejin de çalıştığını gösterdi. Öyleyse asıl sorgulanan amaçlardan birisi değil, abu amaca ulaşmak için kullanılan startejiler.

Yayıncı kimliğiyle O’Reilly , yayıncılık için gerekli temel işlerin (içerik bulunup incelenmesinden, okuyucu takibine kadar) bir grub ilgili kişi tarafından halledilebileğini söylüyor. Bu, özellikle hâlihazırda bir hedef kitlenin olduğu durumlarda daha da kolay olabilirmiş. Örnek olarak Cnet ve ZDnet‘i veriyıor, bu gibi siteler teknik bilgiler içieren portallar yapmak ve bunları tanıtmak için on milyonlarca dolar para harcarken, iki kolej öğrencisi Slashdot (“News for Nerds. Stuff that matters.”) gibi bir site ile, aynı pazarda sadece okuyucularının gönderdikleri haberlere güvenerek, okuyucularını haberleri organize etmeye, ve içeriği yorumlaya teşvik ederek rekabet şansı bulabiliyor, diyor.

This entry was posted in Teknoloji. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>