Sanal Topluluklar İçinde Birey

Teknoloji hayatımzı hiç olmadığı kadar derinden etkiliyor. Atık eski klişe bilgi devrimi, medya çağı gibi kavramların üzerinden uzun zaman geçti. Bilgisayar ve internetle içiçe yepyeni bir hayat yaşıyoruz. İleri iletişim devrimi ile harmanlandığımız internet-sonrası dönem bizlere sanal topluklar içinde yaşama şansı veriyor.

Internetin sağladığı sanal alan bize gerçek hayatımızdan kaçabildiğimiz, her türlü egosal fosillerin yüzüstüne çıktığı bir alan oluşturyor. Bu “sanal dünya” içindeki grublaşmalarda , kullanıcılar da kendileri için bir topluluk seçiyorlar. Bu topluluk içinde oluşan sosyal kimliğiniz de normal hayattakine benzer kurallarla işliyor, ancak gerçek hayttakinden büyük oranda farklılıklar içeriyor.

İnternetin sağladığı anonimlik bazen insaların birbirleri ile iletişiminde daha samimi olmasına, konuşulamaycak şeylerin konşulmasına yardımcı oluyor. Ancak bu anonimlik aynı zamanda söylenmemesi gereken kelimelerin daha kolay söylenmesine, normalde yapılamaycak tavırların daha kolay yapılmasını da sağılyor.

Gerçek dünyada bireyin “ben”ini topluma sunması farklı şekillerde oluyor, ancak “gerçek ben”, toplumsal baskı yüzünden arka plana atılabiliyor. Sanal dünyadan istediğimiz özgürlük ise, istediğimiz karakteri seçme özgürlüğü oluyor. Örneğin, kişiler olmadıkları/olamadıkları ancak kafalarında idealize ettikleri bir tipi yada kabiliyetleri kendilerinde varmış gibi yaşıyor, konuşuyorlar.

Parça parça bahsettiğim bu noktaların yer aldığı makalede sonuç olarak, sanal düyanın cazibesinin “gerçek toplum”daki bireyi ve ve bu bireyin ihtiyaçlarını anlamada başarısız olduğundan bahsediyor.

İlgili makale: identity within the virtual community

This entry was posted in Toplum. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>