İçeriği daha iyi sunma yolları

Televizyon, gazete, radyo ve bugün artık internet gibi farklı medya araçları için belirlenen içerik tipleri ve bunları takip eden kitlelerin ilgileri birbirinden çok farklı. Bunu reklam, yazı, konuşma gibi ürünlerin gazete, radyo ve web gibi farklı medya araçlarındaki sunuluş biçimlerini karşılaştırarak daha iyi anlayabilirsiniz. Bu genelde farklı medya araçlarının farklı imkanlar sunmasından kaynaklanıyor. Bu farklılık aynı zamanda takip eden kişilerin özelliklerinin farklı olmasına da neden oluyor. Sonuç olarak bir internet kullanıcısı ile bir televizyon seyircisinin, bir gazete okuyucusunun beklentileri farklı oluyor.

Strategies For Enhancing Content Usability For The Web adlı makaleye göre web sitenizin içeriğini anlaşılır ve ulaşılır kılmak, hitap ettiğiniz insanları tanımak ve çalıştığınız ortamı bilmekten geçiyor. Yeni olmasına rağmen, hepimiz biliyoruz ki web ortamının bize sağladığı olanaklar alışık olduğumuz medya türlerinin sağladılarıdan faklı. Web ortamı, bazı yönlerden kısıtlayıcı olduğu kadar, kendine has bazı avantajlar da içeriyor.

Bu konuda yazının verdiği örneklerden birisi bölümler ve sayfalar arasındaki geçiş, ve ulaşım şekliyle ilgili. Örneğin, gazetede, bir sayfadan diğerine geçmek çok kolay bir işken, okuduğunuz makale ile ilgili diğer makalelere ulaşmak, gazetenin arşivindeki benzer konuları bulmak, yazar ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak zordur. Yine, mesela, gazeteyi beğenmiyorsanız, ayakabılarınızı ve montunuzu giyip başka yerlere gitmek zor bir işken, bir siteden diğerine geçmek size bir klik uzaklığındadır.

Makalede web içeriğini daha kolay okunur, ve anlaşılır biçimde nasıl sunulabileceği üzerine tavsiyeler de var. Dahası makalenin sunduğu pratik örnekler kullanıcıların genel ilgilerini anlamak açısından da önemli.

This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>