Web site tasarımı // notlar

ScootJr benden Graphart için bir makale istemişti. Sonrasında makalenin Türk tasarımcıların niye uluslararası platformda başarılı olamadıkları, Türkiye webtasarım sektörü, Türk tasarımcıların özellikleri, avantajları, dezavantajları vs. gibi gibi konuları içeren bir yazı yazılmasına karar vermiştik.

Bu makale için aldığım notlar o kadar artmış ki, bu notlardan birkaç ayrı konuda yazılabilicek bir halae geldi. Bu notlar arasındam web tasarımına yabancı olanların dışarıdan baktıklarında kafalarında oluşan bazı sorulara cevap olabilecek birkaç noktayı biraraya getirmeye çalıştım.


Her mesleğin kendine göre riskleri var. Böylesi bir iş seçerken aklınızda tutmanız gereken ilk şey, sabit gelerinizin olmayacağı gerçeğidir. Çok iyi paralar kazandığınız zamanlar olacaktır, ancak işlerin kötü gittiği zamnlarda bir şekilde ayakta kalmayaı başarmanız gerekiyor. O yüzden herşeyden önce ciddi bir hesap/kitap yapıp, adımlarınzı ona göre atmanız gerekiyor. Bu ileride başınıza gelebilicek kötü durumların biraz olsun önlenmesine yardımcı olacaktır.


Web sitesi tasarlamayı seviyorsanız, ve bunu kotaracak derecede bilgi ve tecrübeniz varsa, işinizin değerli kılan, önemli ve zevk veren bir iş yaptığınızı bilmeniz olacaktır, ayrıca başkalarının yaptığınız işi beğenmesi, kafanızda düşlediğiniz şeyleri bir ürün halinde ortaya koyduğunuzda bunun birileri tarafından takdir etmesi sizi fazlsıyla memnun edecektir.


Website tasarlamak düşüncelerinizi ve yaratıcılığınızı göstermek için müthiş bir yol! Yaptığınız işle ilgili en çabuk ve objektif geri beslmeyi alabileceğiniz yer internet olsa gerek. Ayrıca web site tasarımı yaparak, internet teknolojilerinin öncülerinden birisi olacak, bunun bir işin ötesinde bir hobi olduğunu görecek ve her geçen gün bu alandaki yeni teknolojik gelişmeleri sizinle aynı mesleği yapan kişilerle beraber öğrenme, ve tecrübe etme şansını yakalayacaksınız.


Web site tasarımı, programlaması, idaresi farklı kişiler için farklı anlamlar ifade edecektir. Bir websitesini sadece tasarlamak anlamına gelebilceği gibi, veritabanına dayalı, içerik özellikli bir site, yada her ikisini de kapsayan bütün bir sitenin inşa edilmesini ve ayakta tutulmasını ifade edebiir. Bu yüzden müşteri size “Bana bir site lazım!” dediğinden onun ne istediğini ve sizin neleri yapabileceğinizi ortaya koymanız gerekiyor.


Etraftanızda müşteri ilişkileri olmayan, işini doğru yapmayan, cesur ve olması grektiği gibi müşteri ihtiyaçlarını karşılmayan sizinle aynı ünvanı paylaşan insan var. Bunlar portföylerini GeoCities‘de komşu kızına yaptıkları sitelerle oluşturmuşlar, ve sitelerine koydukları iri .gif animasyonları, büyük “splash” sayfaları ile sanki ziyaretçileri sabır testinden geçirmeye çalışıyorlar.

Diğer yandan şirketler web sitelerinin yapımını daha dün ilk websitesini “pokemon”lar üzerine yapmış bir afacana teslim etmek istemiyorlar. Ve bu henüz yeni bir alan olduğundan bu konuda bilgisi olmayan birisinin, profesyonel bir tasarımcı ile, bir afacanı birbirinden ayırması oldukça zor.

Bu çok aldatmacalı bir yaklaşım tarzı aslında. Zoque.com/forum‘da sitelerini görüp sonra 12-13 yaşlarında olduklarını öğrendiğimde hayretler içinde kaldığım üyeler var. Böylesi küçük yaşta oldukça başarılı tasarımlar yapanlara hayretle bakıyorum.

Diğer yandan belli bir yaş üzerindekilerin müşterileriyle ilgilenme, ve işleriyle ilgili prensipler söz konusu olduğunda daha fazla “gerçek hayat” tecrübesine sahip oldukları su götürmez. Şirketler de işlerini 14-15 yaşındaki birine teslim etmektense daha olgun birilerine teslim etmeyi tercih ediyorlar.

XML, XHTML, WAP, gibi kelimeler ortalıkta dolaşırken, bütün bu teknoloijk yenilileri takip etmek, ve yukarıda olmak gerekiyor. Hemen XML ile sayfalar yapın, yatığınız sitelere WAP desteği ekleyin demiyorum, bunun için henüz erken. Ancak, yeni trendleri takip edin ve bunu yaparken internetin çok geniş bir insan kitlesine hitap ettiğini, ve herkesin -donanım ve bilgi olarak- sizin kadar ileri teknolojiye hazır olmadığını da aklınızdan çıkarmayın.

Bu, senin bu işi ne kadar ciddiye aldığınla alakalı. Ben kendi adıma buna bir iş olduğu kadar, bir hobi olarak ta bakıyorum, hayatımı buradan kazanıyorum, ve bana kalsa ömrümünn sonuna kadar websitesi tasarlarım. Bazı tasarımcılar bu lana sadece kolay para kazanım alanı olarak grüyorlar. Her iki bakış açısının da kendine göre getiri ve götürüleri var, ancak her hâlükarda tasarımcı işini doğru yaptığı, müşteri ihtiyaçlarını olması gerektiği gibi karşıladığı müddetçe, ortaya çıkan ürünün önemi artar.

Birçok konuda olduğu gibi bu işte de fiyatlandıma subjektif. Müşteriniz ne kadar ödüyorsa o kadar para kazanırsınız, bu her zaman yapılan işin değerini belirlemez. Elinizde kayde değer bir portföy yoksa, potansiyel bir müşteriyi ikna etmeniz ve iyi bir fiyat çıkarmanız zor olacaktır. Ancak, portföyünüz genişledikçe, adınız duyulmaya başladıkça, ve hepsinden önemlisi bir tarzınız oluşmaya başladıkça yaptığınız işlere biçilen fiyatlar artacaktır.

This entry was posted in Web Tasarımı. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>